Sıkça Sorulan Sorular

MyBeykoz Nedir?
MyBeykoz, Beykoz Üniversitesi akademik ve idari personelinin herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden, kendi kişisel web sitelerini oluşturabilmelerini sağlayan bir web servisidir.

MyBeykoz’u kimler kullanabilir?
MyBeykoz kişisel web sitesi servisini Beykoz Üniversitesi akademik ve idari çalışanları kullanabilir. MyBeykoz’a yalnızca @beykoz.edu.tr uzantılı e-posta adresinizle üye olabilirsiniz.

MyBeykoz ile neler yapılabilir?
MyBeykoz ile kişisel web günlüğünüzü (weblog), fotoğraflarınızı, video ve ses dosyalarınızı, CV/özgeçmişinizi, verdiğiniz dersleri, ders programınızı, yayınlarınızı, makalelerinizi yayınlayabilirsiniz. Dilediğiniz yazıya veya sayfaya şifre koruması koyarak, sadece şifreyi paylaştığınız kişilerin içeriği görmesini sağlayabilirsiniz.

MyBeykoz’a nasıl kayıt olabilirim?
http://my.beykoz.edu.tr adresinden Kayıt Olun linkine tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın; MyBeykoz’a yalnızca @beykoz.edu.tr uzantılı e-posta adresinizle üye olabilirsiniz.

MyBeykoz kişisel ayarlarımı nereden ve nasıl değiştirebilirim?
MyBeykoz Kontrol Paneline giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan Settings/Ayarlar menüsünden sitenize ait tüm ayarlarını değiştirebilirsiniz. Sitenizin adı, açıklaması, saat, tarih ve dil ayarlarını Genel sekmesi altından; sitenizin anasayfasında kaç adet yazı görüntülenmesini veya hangi sayfanın görüntülenmesini istediğinizi Okuma sekmesi altından; sitenizdeki yazıların ziyaretçiler tarafından yorumlanabilmesini sağlamak isterseniz Tartışma sekmesinden değiştirebilirsiniz.

Menüdeki sayfalarımı nasıl sıralayabilirim?
Oluşturduğunuz sayfalar sistem tarafından en son eklenene göre sıralanmaktır. Bu sıralamayı değiştirmek istediğinizde Kontrol Panelinizdeki sol menüde yer alan Plugins/Eklentiler sekmesi altında yer alan Installed/Yüklenenler sayfasından My Page Order eklentisini aktif hale getirip, Sayfalar sekmesi altında oluşan Sayfa Sıralamam / My Page Order linkine tıklayarak sayfalarınızın sıralamasını değiştirebilirsiniz.

Yazı ve sayfa arasındaki fark nedir?
MyBeykoz’da iki türde içerik oluşturabilirsiniz; bunlar yazı ve sayfa içerikleridir.
Yazı/Post kategoriler altında, anasayfada günlük türünde alt alta tarihsel bir sırayla yayınlanan içerik türüdür. Sayfa ise sitenizin menüsünde görüntülenebilen tek bir yazı içeren içerik türüdür.

MyBeykoz temamı nereden değiştirebilirim?
Web sitenizin temasını değiştirmek için Görünüm/Appearance menüsü altında yer alan Temalar linkine tıklayınız. Karşınıza çıkan tema seçeneklerinden beğendiğinizi seçip, Aktif Et linkine tıklayarak temanızı değiştirebilirsiniz.

Siteme hangi formatta dosyalar yükleyebilirim?
Sitenize jpg, jpeg, png, gif formatındaki görsel dosyaları, mp3, mov, avi, flv, wmv, midi, mid formatındaki medya dosyalarını ve pdf, doc, docx, xls, xlsx formatındaki döküman dosyalarını yükleyebilirsiniz. Sıkıştırılmış dosyalar için yalnızca zip uzantılı dosyaları yükleyebilirsiniz.

Dosya yükleme kotam ne kadar?
Web sitenizde oluşturduğunuz yazı ve sayfalardaki metinleriniz için herhangi bir kota bulunmamaktadır.
JPEG, Word, Excel, video, resim, ses gibi dosyalarınız için toplamda 500MB, tek seferde ise 15MB’lık dosya kotanız bulunmaktadır.

Varsayılan açılış sayfamı nasıl değiştirebilirim?
MyBeykoz hesabınızı oluşturduğunuzda web sitenizin anasayfası varsayılan olarak son eklenen yazılar listelenmektedir. Bunu değiştirmek için Kontrol Panelinizdeki Settings/Ayarlar menüsü altında yer alan Reading/Okuma linkine tıklayınız. Açılan sayfada Anasayfa ayarları/Front page displays bölümündeki varsayılan olarak seçili olan “Son yazılarınız” kutucuğunun altındaki “Bir durağan sayfa” kutucuğunu seçerek, hangi sayfanızın (örneğin Özgeçmiş) anasayfa olarak görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.